AMD Ryzen 9 7900X

AMD Ryzen 9 7900X er en desktop processor med 12 kerner og 24 tråde, baseret på Zen 4-arkitektur. Den understøtter Dual Channel DDR5-5200 RAM og har 12 MB L2 og 64 MB L3 cache. Processoren har indbygget AMD Radeon RDNA 2 grafik og benytter AM5 socket. Velegnet til både gaming og krævende opgaver, hvor høj ydeevne er vigtig.

AMD Ryzen 9 7900X koster lige nu 2.268 kr. En stigning på 2,1 % i forhold til den laveste registrerede pris på 2.222 kr. Vores prishistorik bygger på 78 prisobservationer, hvor prisen har bevæget sig mellem 2.222 kr (24. juli 2026) og 2.407 kr (09. maj 2026).

Den billigste pris lige nu er 2.268 kr hos Proshop.dk.

Sammenlign priser

Bedste pris inkl. fragt
Proshop.dk favicon
Proshop.dk
AMD Ryzen 9 7900X CPU 12 kerner 4.7 GHz
2.268 kr
+ fri fragt
Total: 2.268 kr
På lager
Leveringstid: 2-12 hverdage
Køb nu
CompuMail DK favicon
CompuMail DK
AMD Ryzen™ 9 7900X Desktop Processor
2.307 kr
Total: 2.307 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Ultrashop favicon
Ultrashop
AMD Ryzen™ 9 7900X Desktop Processor
2.689 kr
+ fri fragt
Total: 2.689 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Teknikproffset DK favicon
Teknikproffset DK
AMD CPU Ryzen 9 7900X 4.7GHz 12-core AM5
2.887 kr
Total: 2.887 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Dustin DK favicon
Dustin DK
Amd Ryzen 9 7900x 4.7ghz Am5 Processor
5.699 kr
Total: 5.699 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu

Prishistorik

Stabil pris

Specifikationer

Mærke: AMD
Kategori: Computer processorer