AMD Ryzen 9 5950X

4.8 (1 anmeldelse)

AMD Ryzen 9 5950X er en kraftfuld CPU med 16 kerner og en grundfrekvens på 3.4 GHz, der kan boostes op til 4.9 GHz. Den understøtter avanceret multitasking og er ideel til krævende opgaver såsom gaming og indholdsproduktion. Processorens kompatibilitet med Dual Channel DDR4-3200 RAM og 24 PCI Express Gen 4.0 lanes sikrer høj ydeevne og fremtidssikring.

AMD Ryzen 9 5950X koster lige nu 2.559 kr. En stigning på 2,4 % i forhold til den laveste registrerede pris på 2.498 kr. Vores prishistorik bygger på 101 prisobservationer, hvor prisen har bevæget sig mellem 2.498 kr (16. april 2026) og 2.573 kr (04. juni 2026).

Den billigste pris lige nu er 2.559 kr hos CompuMail DK.

Sammenlign priser

Bedste pris inkl. fragt
CompuMail DK favicon
CompuMail DK
AMD Ryzen 9 5950X 3,4 GHz 16 kerner AM4 WOF u/køler
2.559 kr
Total: 2.559 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Proshop.dk favicon
Proshop.dk
AMD Ryzen 9 5950X CPU 16 kerner 3.4 GHz
2.570 kr
+ fri fragt
Total: 2.570 kr
På lager
Leveringstid: 2-12 hverdage
Køb nu
Teknikproffset DK favicon
Teknikproffset DK
AMD Ryzen 9 5950X AMD Ryzen 9 Socket AM4
3.056 kr
Total: 3.056 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Ultrashop favicon
Ultrashop
AMD Ryzen 9 5950X Processor 3.4
3.959 kr
+ fri fragt
Total: 3.959 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu

Prishistorik

Stabil pris

Specifikationer

Mærke: AMD
Kategori: Computer processorer