AMD Ryzen 7 7700X

AMD Ryzen 7 7700X er en kraftfuld desktop-processor med 8 kerner og 16 tråde, der håndterer gaming, streaming og multitasking effektivt. Den har en basefrekvens på 4,5 GHz og kan booste op til 5,4 GHz. Processoren understøtter Dual Channel DDR5-5200 RAM, har 24 PCI Express Gen 5.0 lanes og er udstyret med indbygget AMD Radeon RDNA 2 grafikkort. Passer til AM5 socket og bygger på Zen 4-arkitektur.

AMD Ryzen 7 7700X koster lige nu 1.619 kr. En stigning på 0,5 % i forhold til den laveste registrerede pris på 1.611 kr. Vores prishistorik bygger på 78 prisobservationer, hvor prisen har bevæget sig mellem 1.611 kr (08. juli 2026) og 1.774 kr (12. maj 2026).

Den billigste pris lige nu er 1.619 kr hos CompuMail DK.

Sammenlign priser

Bedste pris inkl. fragt
CompuMail DK favicon
CompuMail DK
AMD Ryzen™ 7 7700X Desktop Processor
1.619 kr
Total: 1.619 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Proshop.dk favicon
Proshop.dk
AMD Ryzen 7 7700X CPU 8 kerner 4.5 GHz
1.690 kr
+ fri fragt
Total: 1.690 kr
På lager
Leveringstid: 2-12 hverdage
Køb nu
Ultrashop favicon
Ultrashop
AMD Ryzen™ 7 7700X Desktop Processor
1.989 kr
+ fri fragt
Total: 1.989 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Teknikproffset DK favicon
Teknikproffset DK
AMD CPU Ryzen 7 7700X 4.5GHz 8 kerner AM5
2.300 kr
Total: 2.300 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Dustin DK favicon
Dustin DK
Amd Ryzen 7 7700x 4.5ghz Am5 Processor
4.249 kr
Total: 4.249 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu

Prishistorik

Stabil pris

Specifikationer

Mærke: AMD
Kategori: Computer processorer