AMD Ryzen 5 5600XT

AMD Ryzen 5 5600XT er en processor med 6 kerner og 12 tråde, der kører ved 3.7 GHz og kan booste op til 4.7 GHz. Den er baseret på Zen 3-arkitekturen og understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM samt PCI Express Gen 4.0. Med 32 MB cache og en TDP på 65 watt er den velegnet til både gaming og krævende applikationer. Leveres i box med Wraith Stealth køler og passer til AM4-sokkel.

AMD Ryzen 5 5600XT koster lige nu 1.237 kr. En stigning på 14,1 % i forhold til den laveste registrerede pris på 1.084 kr. Vores prishistorik bygger på 78 prisobservationer, hvor prisen har bevæget sig mellem 1.084 kr (09. maj 2026) og 1.237 kr (16. juli 2026).

Den billigste pris lige nu er 1.237 kr hos CompuMail DK.

Sammenlign priser

Bedste pris inkl. fragt
CompuMail DK favicon
CompuMail DK
AMD CPU Ryzen 5 5600XT 3.7GHz 6-core Socket AM4 BOX m/køler
1.237 kr
Total: 1.237 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Dustin DK favicon
Dustin DK
Amd Ryzen 5 5600xt 3.7ghz Am4 Processor
1.249 kr
Total: 1.249 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Proshop.dk favicon
Proshop.dk
AMD Ryzen 5 5600XT Wraith Stealth CPU 6 kerner 3.7 GHz
1.286 kr
+ fri fragt
Total: 1.286 kr
På lager
Leveringstid: 2-12 hverdage
Køb nu
Teknikproffset DK favicon
Teknikproffset DK
AMD Ryzen 5 5600XT-processor til AM4-sokkel
1.362 kr
Total: 1.362 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Ultrashop favicon
Ultrashop
AMD CPU Ryzen 5 5600XT 3.7GHz 6-core Socket AM4 BOX m/køler
1.519 kr
+ fri fragt
Total: 1.519 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu

Prishistorik

Stabil pris

Specifikationer

Mærke: AMD
Kategori: Computer processorer