AMD Ryzen 5 5600X

4.8 (9 anmeldelser)

AMD Ryzen 5 5600X er en kraftfuld processor designet til effektiv multitasking. Med 6 kerner og en boostfrekvens op til 4,6 GHz, håndterer den krævende applikationer med lethed. Den energieffektive 7nm arkitektur sikrer pålidelig ydeevne og lav driftsomkostning, mens PCIe 4.0 understøttelse muliggør hurtig dataadgang.

AMD Ryzen 5 5600X koster lige nu 1.259 kr. En stigning på 9,4 % i forhold til den laveste registrerede pris på 1.151 kr. Vores prishistorik bygger på 101 prisobservationer, hvor prisen har bevæget sig mellem 1.151 kr (20. maj 2026) og 1.328 kr (04. juli 2026).

Den billigste pris lige nu er 1.259 kr hos Proshop.dk.

Sammenlign priser

Bedste pris inkl. fragt
Proshop.dk favicon
Proshop.dk
AMD Ryzen 5 5600X Wraith Stealth CPU 6 kerner 3.7 GHz
1.259 kr
+ fri fragt
Total: 1.259 kr
På lager
Leveringstid: 2-12 hverdage
Køb nu
Ultrashop favicon
Ultrashop
AMD Ryzen 5 5600X 3,7 GHz 6 kerner AM4 PIB m/køler
1.489 kr
+ fri fragt
Total: 1.489 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Teknikproffset DK favicon
Teknikproffset DK
AMD CPU Ryzen 5 5600X 3.7GHz 6 core AM4
1.501 kr
Total: 1.501 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Dustin DK favicon
Dustin DK
Amd Ryzen 5 5600x 3.7ghz Am4 Processor
3.924 kr
Total: 3.924 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Dustin DK favicon
Dustin DK
Amd Ryzen 5 5600x 3.7ghz Am4 Processor
4.024 kr
Total: 4.024 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu

Prishistorik

Stabil pris

Specifikationer

Mærke: AMD
Kategori: Computer processorer