AMD Ryzen 5 5500

AMD Ryzen 5 5500 er en processor med 6 kerner og 12 tråde, der understøtter multitasking og hurtig apprespons. Den har en basefrekvens på 3,6 GHz og kan booste op til 4,2 GHz. Processoren er baseret på Zen 3-arkitektur, har 16 MB L3 cache og understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM. Leveres med Wraith Stealth køler og passer til AM4 socket.

AMD Ryzen 5 5500 koster lige nu 629 kr. En stigning på 1,5 % i forhold til den laveste registrerede pris på 620 kr. Vores prishistorik bygger på 77 prisobservationer, hvor prisen har bevæget sig mellem 620 kr (21. maj 2026) og 637 kr (09. maj 2026).

Den billigste pris lige nu er 629 kr hos Proshop.dk.

Sammenlign priser

Bedste pris
Proshop.dk favicon
Proshop.dk
AMD Ryzen 5 5500 Wraith Stealth CPU 6 kerner 3.6 GHz
629 kr
+ 39 kr fragt
Total: 668 kr
På lager
Leveringstid: 2-12 hverdage
Køb nu
CompuMail DK favicon
CompuMail DK
AMD Ryzen™ 5 5500 6-Core Processor Box
637 kr
Total: 637 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Teknikproffset DK favicon
Teknikproffset DK
AMD CPU Ryzen 5 5500 3,6 GHz 6 kärnor AM4
754 kr
Total: 754 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Ultrashop favicon
Ultrashop
AMD Ryzen™ 5 5500 6-Core Processor Box
819 kr
+ fri fragt
Total: 819 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu
Komplett DK favicon
Komplett DK
AMD Ryzen 5 5500 CPU
1.155 kr
Total: 1.155 kr
Udsolgt
Leveringstid: 5-10 dage
Køb nu
Dustin DK favicon
Dustin DK
Amd Ryzen 5 5500 Processor 3,6 Ghz 16 Mb L3 Kasse 3.6ghz Am4
1.249 kr
Total: 1.249 kr
På lager
Leveringstid: 1-2 dage
Køb nu

Prishistorik

Stabil pris

Specifikationer

Mærke: AMD
Kategori: Computer processorer